דברי רקע לתצוגה של הצייר חיים לורברבוים, “אולם הכניסה, בנק ישראל”, ירושלים

– על התערוכה

הננו מתכבדים להציג באולם הכניסה של הבנק בירושלים תצוגה שהינה פרי יוזמה משותפת של מחלקת הבינוי של בנק ישראל ושל הצייר חיים לורברבוים, שהינו גימלאי הבנק, שניאות להשאיל לבנק מבחר מעבודותיו. אלה המוצגים בהשאלת האמן.

בתערוכה זו מוצגים רישומי נוף צבעוניים בפסטל רך על נייר בגודל 50×70 ס”מ.

כמו כן מוצגת תמונת שמן וטמפרה על בד 83X64 ס”מ.

לורברבוים הוא צייר ריאליסטי, המצייר להנאתו את הנושאים המעניינים אותו בלבד, אשר עבודותיו מוערכות על ידי רבים.

 

עבודותיו נסמכות על ההכרה בכוחה של שפת הציור וכי ציור הוא מציאות העשויה להתרחש בדיוק כמו בציור. להשקפתו, כל תמונה שנזקקת להדרכה או הסבר ושאינה מובנת ללא לימוד וקבלה של הטרמינולוגיה המקובלת על מבקרי אמנות, היא בעצם תמונה נכה – כיוון שאינה יכולה לעמוד בזכות עצמה. יצירה כזו הינה למעשה אילמת מבחינת שפת הציור האוניברסאלית הפורשת מציאות בשני המימדים של תמונה.

כפועל יוצא, הוא נמנע מהרחבת הדיבור על עבודותיו, מתוך השקפתו כי התמונות מדברות בשפתן בעצמן.

לורברבוים למד ציור אצל מורים ואמנים מעולים אותם בחר בקפידה כגון ישראל זהר. עבודותיו מוקפדות וללא פשרות והוא דוגל בחירותו האמנותית לה הוא מייחס חשיבות רבה.

הוא אינו מוכר את עבודותיו וכך הוא מייחד את כל האנרגיות החיוביות לעבודותיו בלבד ופטור מהצורך להפנות אנרגיה ומאמץ למסחור ומכירת עבודותיו.

בהקשת הקישור תקבלו תצוגת צילומים שעשיתי במקום:

http://picasaweb.google.com/lorbhaim/MyExhibitionAtTheBankOfIsrael#slideshow/5352395435834205506

ירושלים, יוני, 2009.

 

Artist statement

“Haim Lorborboim is a mature and experienced artist whose realistic drawings are widely acclaimed by an international audience.

His works attest to his belief in the strength of a drawing’s language and demonstrate how a drawing should be an accurate reflection of reality. In his opinion, any drawing which needs an explanation or is not understood without additional input is handicapped because it doesn’t stand on its own merits. Such a drawing is in essence mute in terms of the universal language of drawing which defines reality in any drawing as two-dimensional.

Mr. Lorborboim doesn’t expand upon his paintings because he believes his drawings speak for themselves. He is a true believer of free artistic expression.

Mr. Lorborboim studied drawing under first-class artists and teachers which he chose meticulously such as Israel Zohar. His works are brilliant expressions and reflections of his diligent and meticulous approach, showing no compromise in style, quality or in subject matter.”

You can go directly to my slide show of the pictures there by clicking the URL below:

http://picasaweb.google.com/lorbhaim/MyExhibitionAtTheBankOfIsrael#slideshow/5355261979659234178

Jerusalem, June, 2009